ANASAYFA » AKTIVITELER

Aktiviteler

Dalış

Kaş, dünyanin önemli sualtı dalış merkezlerinden bir tanesidir; su altındaki eski, yeni batıklar doğal resif ve mağaralardan oluşan çok sayıda dalış noktası ile bir dalış cennetidir. Yat limanında bulunan dalış kulüpleri, heryıl yüzlerce yerli ve yabanci turistin bu cennete tanık olmasını sağlarlar. Akdeniz'in turkuaz suları, yüzlerce türden balık cinsi, süngeri, ahtapotu, anforası, gemi batıkları, bazen de Caretta-Caretta deniz kaplumbağaları ile insanı başka bir dünyaya götürür.

 

Deniz kanosu

Günümüzün en ekolojik ulaşım aracı olan deniz kanosu ile, başka yöntemlerle ulaşılamayan ıssız kıyıları keşfedebilirsiniz. Gürültü yok, kirlilik yok, hareket etmek için gereken tek şey kollarınzın gücü, birbirinden güzel koylar arasında tercihinizi yapmak için ise, yüreğinizin sesi... Gerçekten de, koyların rüzgarlardan uzak sakin suları, kanocuların keyiflerince vakit geçirmelerine, ıssız koylarda yüzmelerine, güneş banyosu yapmalarına ya da Lykia mezarlarını, antik kentleri ve kalıntılarını gezmelerine olanak tanıyacaktır.

 

Plajlar

Dalgalı havalarda bile deniz tertemizdir. Kaş'ın merkezinde Küçük Çakıl, merkeze 15-20 dakika yürüme mesafesinde Büyük Çakıl plajları sarı kum ve denizin buluştuğu mekanlardır. 10 dakikalık tekne yolculuğu ile kolayca ulaşabileceğiniz, Kaş'ın 1.2 mil güneydoğusundaki Bayındır Limanı (Limanağzı )da denize girmek için en uygun ve sakin yerlerden biridir. Yarımadanın batısındaki Akçagerme koyu, suyun içindeki kumu da görerek yüzebileceğiniz kumsallardan biridir. Bir doğa harikası Kaputaş plajı Kaş'a 19 km. mesafededir. 192 basamakla plaja inilmesi, kumunun altın sarısı rengi ve mavinin her tonunun güneşle parlamasi plajın çekiciliğini artıran özelikler arasinda yer almaktadir. 

Yamaç Paraşütü

Kaş yamaç paraşütü için yeryüzü şekilleri ve iklim açısından Türkiye'nin en uygun yerlerinden bir tanesidir. Uçuşların herbiri donanımlı malzemeler ile uzman kişilerin kontrollerinde gerçekleştirilmektedir. Doğa sporu tutkunları, kendilerini yeşil dağlardan, turkuaz denizin berraklığına bıraktıklarında uçuşun heyecanı, manzaranın büyüsüyle buluşacaktır.
Kekova Tekne Turu

Kekova, doğa ile tarihin bütünleştiği ve turkuaz denizin binlerce koyla çevirildiği bir yeryüzü cennetidir; kıyıda kurulmuş Üçağız, teknelerle ulaşılan Kaleköy (Simena) ve karşısında uzanan ve Batıkşehrin yer aldığı Kekova Adası'nı kapsar. Yüzlerece yatın demirlediği eşsiz koylar ve balıkçı köyleri her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti buralara çekmektedir. Dilerseniz Kekova çevresindeki yat turunu iki ya da üç güne de çıkarabilirsiniz. O zaman konaklayacağınız yerler arasına Sıçak iskelesi (Aperlai antik kent kalıntıları), Üçağız iskelesi ve Theimiussa kenti, Aşırlı Adası ve çevresindeki koylar, Demre'nin limanı sayılan Çayağzı (Andriake) da eklenecektir. Birbirlerine çok yakın ama her biri kendine has güzellikleri olan bu yerler arasında yapılacak, doğa ve tarihle içiçe küçük bir mavi yolculuk, bütün yaşamınız boyunca unutulmayacak anılar işleyecektir belleğinize.

 

Saklıkent

Saklıkent Türkiye'nin en uzun ve en derin kanyonlarından biri olma özelliğine sahiptir. 18 km uzunluğunda çok dar ve yalçın kayalardan meydana gelmiştir. Genellikle kanyonun içerisi güneş ışığı almaz. Taşların ve kayaların çok çeşitli şekiller almış olduğunu görebilirsiniz. Taşların çok uzak mesafelerden büyük su kütleleri yardımıyla sürüklenerek bu hale geldikleri söylenebilir. Kayaların yüzeyi ise bu etkilerle inanılmaz güzellikte şekillerle kaygan yapıdadır.

Antik Tiyatro

Antiphellos'da bulunan önemli eserlerden bir tanesi de Kaş Antik Tiyatrosu'dur (M.Ö.I.yy). 4 bin kisilik seyirci kapasitesine sahip olan yapi M.S.2. yüzyilda onarım görmüştür. 26 basamaktan olan tiyatronun sahnesi yoktur ve yapının en önemli özelliği Anadoludaki denize cepheli tek tiyatro oluşudur. Tiyatronun kuzey-doğusunda Akdam olarak adlandinlan dor tipinde M.Ö.IV. yüzyila ait ev tipi bir mezar vardir. Yapı, doğal kaya kesilerek yapılmıştır. 3.5 metre yüksekliğindedir ve içerisinde elele tutusarak dans eden 24 kız figürü bulunmaktadir.


Lykia dönemi Anıtmezar

Kaş, Antiphellos antik kenti üzerine kurulmuş. Antik kentten günümüze ulaşan eserlerin basinda şehrin kuzeyinde kayalara oyulmus mezarlar ile dört bir tarafa serpilmis Likya lahitleri gelir. Lahitlerin en görkemlisi, bugün Uzunçarşı Caddesi'nde bulunan ve halk arasinda Kral Mezarı olarak adlandırılan Likya Yazıtlı Anıt Mezar'dır (M.Ö.4.yy.). Eser, tek bloktan oluşmuştur ve üzerinde sekiz satırlık Likya dilinde kitabe vardir. Bu Anıtmezar Kaş'ın bir simgesi gibidir.
 

Xantos, Letoon, Patara

Kaş'a 45 km mesafede olan Xantos, Lykia Birliği'nin başkentiydi. Letoon ise Lykia'nın elsanatları merkeziydi. Patara Plajı, 18 km uzunluğu ile Türkiye'nin en uzun kumsalına sahip plajıdır.


Gömbe Yaylası ve Uçansu

Yazın sıcak günlerinden bunaldığınızda ve bir değişiklik arıyorsanız, Gömbe Yaylası tam istediğiniz yer olacaktır. Kaş'tan Elmalı'ya doğru, büyük bölümü çam ağaçlarının yeşilliğinde geçen 70 km'lik yolculukla Gömbe'ye çıkabilirsiniz. 
Kaş'ın merkez yaylası olan Gömbe, Hristiyanlık döneminde piskoposluk merkezi olarak önem kazanmıştır. Kilise kalıntıları gezilebilir. Yayla köyündeki yörük yaşamı bugün de sürmektedir. İyi cins elması kadar, armut ve cevizi de ünlüdür. Eğer Mayıs-Eylül ayları içerisinde orada bulunuyorsanız ve dere kenarında durup, başınızı 3000 metre yükseklikteki Akdağ yönüne çevirirseniz dikkatinizi zirveden patlayıp metrelerce aşağı düşen ve Gömbe'den bile seçilebilen bir çağlayan çekecektir.Eriyen kar sularının 60 metre yüksekten dökülmesiyle oluşan şelaleye köylüler Uçarsu demektedirler. 5-7 Haziran arasında düzenlenen şenliklerde yöreye gelenler Uçarsu'da dilek dileyip kurban kesmekte, sema törenleri ve folklor gösterileri yapıp ardından Tekke köyü Abdal Musa Müzesi'ni ziyaret etmektedirler. 
Gömbe yaylasına Kaş'tan Elmalı ve Gömbe dolmuşlarıyla çıkılabilir. Ayrıca günübirlik Gömbe yaylası turları seyahat acentaları tarafından organize edilmektedir.


Yeşilgöl

Uçarsu'yu daha yakından görmek ve aynı zamanda ilginç bir doğa yürüyüşü yapmak için Yeşil Göl'e gitmelisiniz. Yeşilgöl yolunun 6-7 km'si araçla gidilebiliyor. Sonra araçtan inip, 1.5 km daha yürümek gerekiyor. Bir krater gölü olan Yeşil Göl yaklaşık 50 dönüm büyüklüğündedir. Suyunun rengi yeşil olduğu için Yeşil göl adı verilmiştir. Çevresi çayırlıktır.Elmalı

Kaş'a 40 km. uzaklıkta bulunan, 1050 metre yükseklikte bir yayla kenti görünümündeki Elmalı, yazın sıcak günlerinde bile bunaltmayan havasıyla oldukça çekicidir. Elmalı tarihi, antik döneme kadar uzanmaktadır. İlçe merkezindeki en eski yapı, bir Selçuklu eseri olan Kesik Minare'dir. Elmalı'da tarihi doku büyük ölçüde korunmuştur. Kentin üst mahallelerindeki tarihi sokaklar, çift cumbalı evlerle doludur.


Kızlar Sivrisi

Gömbe ile Elmalı arasında yer alan Kızlar Sivrisi çevresi trekking, binicilik, foto safari ve dağcılık için son derece uygundur. Sedirin bir orman oluşturduğu nadir yerlerden biridir.Bayındır Limanı ve Mağarası

Bayındır limanı Kaş'ın 1.2 deniz mili güneydoğusundadır. Karadan ulaşmak zor olsa da tekneyle gitmek hem daha keyiflidir, hem de 10 dakika gibi kısa bir zaman alır. Limanın doğu yakasında kıyı dik olarak yükselmektedir. Burada kayalıklara oyulmuş çok sayıda Lykia mezarı var. Bayındır mağarası ise Limanağzı'ndadır. Mağaraya dar bir ağızdan girilmektedir. 60 m. uzunluğundaki mağaranın içinde bir akarsu bulunmaktadır. Mağaranın tam ortasında ise Hristiyanlığın ilk yıllarına ait olduğu sanılan küçük bir kilise yer almaktadır.


Cuma Pazarı

Çeşit çeşit taze sebze ve meyveler, yöresel dokuma kumaşlar, çeşit çeşit yöresel koyun ve keçi peynirleri, yöresel ahşap el işleri, günlük kullanım için satınalınacak hafif ve ekonomik rengarenk giyecekler, ayakkabılar... Yani aklınıza gelen herşey, bunları yetiştiren, dokuyan, işleyen sıcak ve misafirperver Kaş köylüleri tarafından sergilenip pazarda satılmaktadır.


Çukurbağ Yarımadası

Çukurbağ yarımadasını çepeçevre dolaşan asfalt yol, Kaş'ın içinden, limanın önünden başlar. Antik tiyatro da bu yolun sağında kalmaktadır.